Szerszeń azjatycki/ szerszeń żółtonogi – jest już w Opawie a prawdopodobnie jest już obecny w Polsce.


Vespa velutina, tj. Szerszeń azjatycki jest gatunkiem inwazyjnym pochodzącym z Azji Południowo-Wschodniej. Został przypadkowo sprowadzony do Francji w 2004 roku i od tego czasu szybko rozprzestrzenił się na inne kraje. Obecnie występuje we Włoszech, Hiszpanii, Portugalii, Niemczech, Belgii, Holandii, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Czechach i Słowacji.
Opis gatunku
Szerszeń azjatycki Vespa velutina można łatwo pomylić z szerszeniem pospolitym Vespa crabro. Szerszeń azjatycki jest nieco mniejszy, głowa i część odwłoku są czarne, z wąskim żółtym paskiem na początku odwłoku i wyraźnym żółto-pomarańczowym paskiem na końcu odwłoku. Jego odnóża są czarne z żółtymi końcówkami. Głowa jest żółto-pomarańczowa z przodu i czarna patrząc z góry.
Tułów szerszenia pospolitego pokryty jest czerwonawymi plamami. Spód jest żółty z czarnymi paskami. Jego odnóże są brązowe. Głowa jest żółta z przodu i pomarańczowo-brązowa patrząc z góry.
Szerszeń vespa velutina:
Mierzy ok. 3 cm (królowa). Jest czarna z żółtymi nogami.
Szerszeń pospolity
Mierzy ok. 4 cm (królowa). Jest bardziej żółto-pomarańczowy.
Szerszeń azjatycki Vespa velutina jest drapieżnikiem różnych gatunków owadów, w tym owadów zapylających, i może powodować znaczne straty w koloniach pszczół. Z tego powodu budzi niepokój pszczelarzy. W Unii Europejskiej został uznany za gatunek obcy wysokiego ryzyka ze względu na zagrożenie dla rodzimej różnorodności biologicznej. Powoduje również szkody w sadach i winnicach. Jej obecność zaczyna niepokoić lokalne władze i opinię publiczną.
Obserwacja
Swoje gniazda budują szczególnie wysoko w koronach drzew, na wysokości ponad 15 metrów i często są ukryte pod warstwami liści i gałęzi. Gniazda mogą również występować w pobliżu budynków. Szerszenie azjatyckie są aktywne tylko w ciągu dnia. Rozwój robotnic trwa około 30 dni w optymalnych warunkach. Królowe i samce wykluwają się późnym latem i łączą się w pary jesienią.
Co robić
Wczesne wykrywanie szerszeni azjatyckich i niszczenie ich gniazd to najskuteczniejsza metoda spowolnienia ich rozprzestrzeniania się. Szerszenie azjatyckie często latają wokół uli, gdzie łapią pszczoły tuż przy wyłotkach do uli. Można je również spotkać w sadach, gdzie żywią się słodkim sokiem dojrzałych owoców. Powodują znaczne straty w sadach i plantacjach owoców miękkich.
Gdy pszczelarz stwierdzi, że w pobliżu pasieki występują szerszenie azjatyckie, należy podjąć następujące działania:
• zabezpieczyć teren przed wyłotkami do uli specjalnymi pułapkami, w tym systemem naładowanych elektrycznie drutów lub siatek,
• utrzymanie silnych i zdrowych rodzin pszczelich,
• utrzymywać pasiekę w czystości,
• zgłosić występowanie Vespa velutina do lokalnego związku pszczelarskiego oraz do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.
Niedługo nowe informacje, a poniżej film z dyskusją o vespa velutina