Historia mikołowskiego pszczelarstwa jest nierozerwalnie związana z pszczelarzami sąsiednich miejscowości – Łazisk Górnych, Orzesza, Woszczyc, Wyr, Gostyni, Zgonia, Ornontowic, Podlesia i Tychów. Tereny tych miejscowości należały do księstwa pszczyńskiego a później do powiatu pszczyńskiego. Zachowało się niewiele starych dokumentów. Zawieruchy wojenne, następnie czasy PRL’u gdzie nie dbano o historię i pamięć o dawnych czasach i ludziach spowodowały że bardzo trudno zbiera się informacje o historii, nie tylko pszczelarstwa. Obecnie coraz więcej dokumentów w archiwach państwowych jest digitalizowana i udostępniana w bibliotekach cyfrowych. Przeglądanie tych zasobów to żmudna i czasochłonna praca. Mamy już pierwsze efekty tych poszukiwań. Informacje poniżej.
Początki zorganizowanego pszczelarstwa w Mikołowie sięgają okresu międzywojennego. Obecnie nie można precyzyjnie określić początku zorganizowanej działalności pszczelarskiej w Mikołowie. Najstarsza „pisana” wzmianka o pszczelarzu z terenu Mikołowa pochodzi z czasopisma „Bartnik Wielkopolski” rok 1924 numer styczeń/luty. Poniżej kopia artykułu. W artykule znajdujemy informację o Zjeździe Śląskich Pszczelarzy w dniu 16 grudnia 1923 roku. Do nowego Zarządu został powołany Jan Kunert z Mikołowa jako ławnik rzeczoznawca. Dotarliśmy do rodziny Jana Kunerta. Z uzyskanych informacji wynika że mieszkał w Mokrem gdzie chodził koło uli, następnie przekazał tradycje pszczelarskie synowi Marcjanowi, który mieszkał i miał ule na Wymyślance.
Kolejna „papierowa” publikacja to „Sprawozdanie Śląskiej Izby Rolniczej w Katowicach za rok 1933-34”. Pojawia się w tym wydawnictwie informacja o „Związku Ogrodniczo Pszczelarskim Róża i Lipa” z Mokrego w Mikołowie. W wcześniejszych sprawozdaniach Izby nie ma informacji o takim Związku. Można przypuszczać że pierwsza zorganizowana organizacja pszczelarska powstała w Mikołowie w roku 1933 lub 1934.
Z zachowanych relacji, przekazów ustnych o okresie międzywojennym pojawiają się informacje o pasiekach Piotra Bromboszcza, Stefana Ciurloka, Augustyna Pustelnika, Ryszarda Kozyry, Alojzego Balucha, Alojzego Wróbla, Franciszka Myszora i Józefa Białasa.
Reaktywowanie działalności nastąpiło w roku 1960. Wtedy jeden z wybitniejszych pszczelarzy mikołowskich doktor Jan Szczerbak w domu kultury w Mikołowie wygłosił referat dla 180 pszczelarzy. Tematem referatu była rola pszczół w gospodarce rolnej.
8 maja 1960 roku powstał komitet założycielski koła w składzie: Stefan Ciurlok, Augustyn Pustelnik, Wilhelm Świerkot, Jan Szczerbak i Henryk Michalski.
Pierwszym prezesem koła w 1960 roku został Stefan Ciurlok. Koło liczyło 20 pszczelarzy. Aktywnymi członkami w tamtym okresie byli: Jan Szczerbak, Stanisław Kania, Zygmunt Kozyra, Jacek Rembicki, Henryk Hupka, Alojzy Wróbel, Roman Lorek.
Kolejnymi prezesami koła byli: Henryk Michalski, pan Niedziela, Henryk Michalski, Zygmunt Myszor, Jan Bobrowski (1999-2007), Adam Kuś (2007-2012), Wojciech Decowski (2012-2017) a od 2017 roku prezesem jest Józef Sojka.
Koło w przeszłości wchodziło w skład naczelnej organizacji pszczelarskiej Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Katowicach i Polskiego Związku Pszczelarzy. Po reorganizacji jesteśmy członkiem Śląskiego Związku Pszczelarzy w Katowicach.
W roku 2022 nasze koło liczy 47 aktywnych pszczelarzy, gospodarujemy na 707 rodzinach pszczelich. Zrzeszamy pszczelarzy zarówno z Mikołowa jak i z sąsiednich miejscowości.
Informacje historyczne będą na bieżąco aktualizowane. Nadal poszukujemy relacji, dokumentów oraz zdjęć związanych z historią naszych pszczelarzy i naszego Koła.