Zioła w pasiece

W tym dziale będziemy publikować różne informacje o stosowaniu ziół w pasiece. W literaturze oraz w czeluściach internetu można odszukać sporo przepisów i metod ziołolecznictwa, które mają na celu poprawienie zdrowotności naszych podopiecznych. Należy jednak pamiętać że żaden z prezentowanych przepisów nie był sprawdzany i nie jest certyfikowany przez żaden instytut naukowy. Wszystkie są wynikiem doświadczeń pszczelarzy praktyków i nie zawierają dokładnego sposobu dozowania. Jak powiedział Paracelsus “wszystko jest lekarstwem i wszystko jest trucizną”. Wszelkie zabiegi należy przeprowadzać ostrożnie i specyfiki dozować z umiarem. Zdolność pszczelarza do obserwacji i wyciągania właściwych wniosków będzie podstawą sukcesu.

Polecam publikację z roku 2000, Kazimierz Żółty – “Tradycyjne i nowoczesne metody leczenia chorób pszczelich. Zioła dla pszczół i ludzi. Rośliny miododajne.”

Zapraszam do dzielenia się swoimi obserwacjami, metodami i przepisami. Możemy o tym dyskutować na zebraniach a ciekawsze informacje zostaną zamieszczone na naszej stronie.

Znany austriacki hodowca pszczół Guido Sklenar opracował ten zestaw i stosował go, karmiąc swoje rodziny pszczele z bardzo dobrym wynikiem. Do stosowania przy podkarmianiu wiosennym i jesiennym w syropie cukrowym. Taki syrop jest chętnie pobierany przez pszczoły. Poprawia warunki zimowli i zdrowotność pszczół. Zapobiega biegunce i nosemozie. Napar z ziół stosuje się zamiast czystej wody, do wykonania syropu cukrowego, do podkarmiania pszczół do zimowli. Sam syrop cukrowy, bez naparu z ziół nie zawiera w sobie żadnych mikroelementów czy substancji mineralnych. Wykonanie syropu z naparu z ziół, dostarcza biopierwiastki do organizmu pszczół. Wybitnie poprawia ich kondycję. Można kupić gotowe mieszanki ale zachęcam do zrobienia własnej. Wszystkie składniki są dostępne na naszych łąkach i w lasach. No może poza skórką pomarańczy. Poniżej skład:

  1. Artemisia – Bylica – 5 gram
  2. Mentha – Mięta – 5 gram
  3. Melissa officinalis – Melisa lekarska – 5 gram
  4. Achillea millefolium – Krwawnik pospolity – 5 gram
  5. Matricaria chamomilla – Rumianek pospolity – 5 gram
  6. Urtica dioica – Pokrzywa pospolita – 5 gram
  7. Tanacetum vulgare – Wrotycz – 5 gram
  8. Quercus cortex – Kora dębu – 5 gram
  9. Hydrolapathi radix – Kobylak – 5 gram
  10. Pinus sylvestris – Pączki sosny /odrosty/ – 5 gram
  11. Herba Absinthii – Ziele piołunu – 5 gram
  12. Skórka pomarańczy – 5 gram
  13. Kwiat lipy – 5 gram

SPOSÓB UŻYCIA:
Wszystkie składniki mieszamy razem. Taki zestaw ziół wystarcza na 25 litrów czystej wody. Zmieszane zioła wsypujemy do czystej wody, doprowadzamy do wrzenia wody wraz z ziołami. Zostawiamy pod przykryciem 30 minut. Następnie cedzimy wywar przez gęste sito i dodajemy cukier, mieszamy do rozpuszczenia się cukru w naparze ziołowym. Studzimy syrop do temperatury 30 – 35 stopni i możemy podawać pszczołom.