Ministerstwo kombinuje – chce przedłużyć termin vacatio legis dotyczący zmian oznakowania miodu

Jest projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie zmiany rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych. Rozporządzenie ma przedłużyć vacatio legis z 12 miesięcy na aż 24 miesiące obowiązku znakowania miodu krajem jego pochodzenia. Importerzy miodu (głównie ci zrzeszeni w Polskiej Izbie Miodu) wnioskują o wydłużenie do 24 miesięcy tego zapisu, czyli jeszcze przez 2 lata można będzie zobaczyć na półkach sklepowych “mieszaninę miodu z UE i poza UE” zamiast np. Chińska Republika Ludowa. A więc konsumenci w dalszym ciągu nie będą wiedzieli jaki miód kupują.
Wyraźmy swój sprzeciw dla takiej zmiany rozporządzenia.
Na stronie Rządowego Centrum Legislacji można, w ramach konsultacji publicznych, wyrazić swoją opinię na temat takiej zmiany.

Po przejściu na stronę: https://legislacja.gov.pl/projekt/12382659/katalog/13042992#13042992 pod tytułem projektu rozporządzenia zobaczymy symbol koperty i napis “wyślij komentarz do projektu”. Po kliknięciu otworzy nam się formularz, w którym możemy wyrazić swoją (oczywiście negatywną) opinie o projekcie zmian. Dodatkowo trzeba podać imię i nazwisko, adres e-mail i zgodę na przetwarzanie danych osobowych.

Walczmy zarówno o swój interes jak i o zdrowie konsumentów.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Import miodu. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.